Preliminary Schedule of Events

Sunday, June 7

8:00-9:00 AM Breakfast and Registration

9:00-10:15 Workshops

10:15-10:30 Break

10:30-12:00 Workshops

12:00-1:30 Lunch

1:30-3:15 Workshops

3:15-3:30 Break

3:30-5:00 Workshops

Monday, June 8

8:00-8:45 Breakfast and Registration

8:45-9:00 Welcome

9:00-10:00 Invited Speaker: Herbert Simon - Insights into Human Problem Solving and AI Planning

10:00-10:20 Break

10:20 - 12:00 Session: Robotics and Agents

Sven Koenig, Reid Simmons, "Solving Robot Navigation Problems with Initial Pose Uncertainty Using Real-time Heuristic Search"

David Wilkins, Karen Myers, "A Multiagent Planning Architecture"

Michael Beetz, Henrik Grosskreutz, "Causal Models of Mobile Service Robot Behavior"

Manuela Veloso, Martha Pollack, Michael Cox, "Rationale-Based Monitoring for Planning in Dynamic Environments"

12:00-1:30 Lunch

1:30 - 2:45 Session: Classical Algorithms

Alessandro Cimatti, Marco Roveri, Paolo Traverso, "Strong Planning in Non-Deterministic Domains via Model Checking"

Corin Anderson, David Smith, Daniel Weld, "Conditional Effects in Graphplan"

Fahiem Bacchus, Yee Whye Teh, "Making Forward Chaining Relevant"

2:45-3:15 Break

3:15 -4:30 Session: Satplan + Logic

Henry Kautz, Bart Selman, "The Role of Domain-Specific Knowledge in the Planning as Satisfiability Framework"

Amol Mali and Subbarao Kambhampati, "Encoding HTN Planning in Propositional Logic"

Erica Melis, "The 'Limit' Domain"

4:30-5:30 Panel: Workshop Summaries

6:00-8:00 Reception

Preliminary Schedule of Events

Tuesday, June 9

8:00-9:00 Breakfast

9:00-10:00 Invited Speaker: Craig Boutilier - Stochastic Sequential Decision Problems: What AI Has to Offer

10-10:20 Break

10:20 - 12:00 Session: Decision-Theoretic Planning

Stephen Majercik and Michael Littman, "MAXPLAN: A New Approach to Probabilistic Planning"

Richard Goodwin, Reid Simmons, "Search Control of Plan Generation in Decision-Theoretic Planners"

Thomas Dean, Kee-Eung Kim, Robert Givan, "Solving Planning Problems with Large State and Action Spaces"

Liem Ngo, Peter Haddawy, Hien Nguyen, "A Modular Structured Approach to Conditional Decision-Theoretic Planning"

12:00-1:30 Lunch

1:30 - 2:45 Session: Learning

Karen Haigh and Manuela Veloso, "Planning, Execution and Learning in a Robotic Agent"

Eugene Fink, "How to Solve it Automatically: Selection Among Problem Solving Methods"

Ricardo Aler, Daniel Borrajo, Pedro Isasi, "Genetic Programming of Control Knowledge for Planning"

2:45-3:00 Break

3:00- 4:15 Session: Scheduling

Carla Gomes, Bart Selman, Ken McAloon, Carol Tretkoff, "Randomization in Backtrack Search: Exploiting Heavy-Tailed Profiles for Solving Hard Scheduling Problems"

Amedeo Cesta, Angelo Oddi, Stephen Smith, "Profile Based Algorithms to Solve Multiple Capacitated Metric Scheduling Problems"

Lloyd Greenwald, Thomas Dean, "A Conditional Scheduling Approach to Designing Real-Time Systems"

4:30-6:00 Planning Systems Competition

7:00-10:00 River Cruise Banquet

Wednesday, June 10

8:00-9:00 Breakfast

9:00-10:00 Invited Speaker: Michael Georgeff - Planning Revisited: Uncertainty, Change and Limited Resources

10:00-10:20 Break

10:20 - 12:00 Session: Applications

Jose Ambite and Craig Knoblock, "Flexible and Scalable Query Planning in Distributed and Heterogeneous Environments"

Silvia Miksch, Robert Kosara, Yuval Shahar, Peter Johnson, "AsbruView: Visualization of Time-Oriented, Skeletal Plans"

Javier Contreras, Matthias Klusch, Jerome Yen, "Multi-Agent Coalition Formation in Power Transmission Planning"

Austin Tate, Jeff Dalton, John Levine, "Generation of Multiple Qualitatively Different Plan Options"

12:00-1:30 Lunch

1:30 - 2:45 Session: Classical Algorithms

Jana Koehler, "Solving Complex Planning Tasks Through Extraction of Subproblems"

Keith Golden, "Leap Before You Look: Information Gathering in the PUCCINI Planner"

Eugene Fink and Jim Blythe, "A Complete Bidirectional Planner"

2:45-3:45 Panel (TBA)

3:45 Conference Ends